Hakkımızda
Buradasınız: Anasayfa / Hakkımızda
Hakkımızda

Podoloji, Podos (Ayak) ve Logos (Bilim) Ayak Bilimi anlamına gelmektedir. Ayak hastalıkları üzerine tedavi ve bakım hizmeti sunan bir sağlık alanıdır. Bu bakım şekli koruyucu, önleyici ve tedavi edicidir. Ayak hastalıklarına neden olan faktörler belirlenir, tedavi buna göre planlanır ve uygulanır.

Ülkemizde yakın zamana kadar podoloji ile ilgili bir meslek tanımı yapılmamışken, 24.4.2011 tarihli resmi gazete'de yayımlanan ve tanımı olmayan sağlık mesleklerini düzenleyen 6225 sayılı kanuna göre "meslek yüksekokullarının podoloji programından mezun bireylerin ayak sağlığının korunmasına ve bakımına yönelik hizmet veren ve ilgili uzman hekimin teşhisi ve tedavisi için yönlendirmesine bağlı olarak hastaların ayak tedavilerini yapan sağlık teknikerleridir"

22 Mayıs 2014 tarihli ve 29007 sayılı Resmi Gazete’de podoloğun iş ve işlemlerini tanımlayan yönetmelik yayımlanmıştır. Buna göre podolog;

a) Ayak sağlığı ve korunmasına yönelik farkındalık geliştirilmesi çalışmalarında görev alır;

b) Sağlıklı bireylerde; medikal ayak bakımı yapar ve bu konuda eğitim verir;

c) İlgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak; tırnak protez uygulamaları, bandaj, sargı, parmak yastıkları ve ayak destekleri uygulamalarını yapar, ayak sağlığı sorunlarını, tırnak patolojilerinin ve nasırların değerlendirilmesi önlenmesi ve tedavisinde görev alır.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın