Kalınlaşmış Tırnak Bakımı

Kalınlaşmış Tırnak Bakımı

Tırnak kalınlaşması tamamiyle tırnağın deriyi koruma amaçlı geliştirdiği bir korunma mekanizmasıdır. Peki tırnak neden kalınlaşır? Bakımı nasıl yapılmalıdır?

Tırnak kalınlaşması birçok nedene bağlanabilir. Tırnağın kalınlaşmasının sebebi ayağın baskı görmesi, tırnak ve ayak derisinde hastalık görülmesi, ayakta mantar enfeksiyonu oluşması gibi gözle görülebileceği gibi dolaşım sistemi rahatsızlıkları, şeker hastalığı, yaş alma gibi içsel nedenlere bağlı da olabilir.

Tırnağın hangi sebepten kalınlaştığı tespit edildikten sonra tedavi süreci başlar. İlk olarak neden odaklı çalışılırken tırnak kolay bir işlemle inceltilir.

Tırnak kalınlaşmasının tedavisi kliniklerimizde son teknikler ile yapılmakta ve kalınlaşan tırnak için inceltici çalışmalar yapılmaktadır. Kişinin tırnağının durumuna göre de kişiye tedavi amaçlı jel uygulamaları yapılarak, tırnağın yine normal halini alması sağlanılacak ve sonrasında tırnaklara uygulanacak olan özel jel ile tırnak yüzeyi kaplanır. Bu uygulama tırnağın normal halini alması sürecine kadar devam edecek ve zaman zaman gereken kontroller ile yenilenecektir.

Düzenli olarak yapılan medikal el ve ayak bakımları tırnaklarda kalınlaşmayı da engelleyecek ve sürekli olarak bakımlı güzel tırnaklara sahip olmanıza fırsat tanıyacaktır.

Böylelikle tırnağın parmağa olan baskısı azalır ve hasta günlük yaşamına rahatlıkla devam edebilir. Podolog gözetiminde nedenine bağlı olarak farklı tedavi biçimleri uygulanabilir. Jel tırnak yani onikoplasti deformasyona bağlı kalınlaşmalarda kullanılan yöntemlerden biridir. Deformasyona bağlı kalınlaşmalarda ilgili materyalle rahatsızlık kolaylıkla çözülür.

Tırnak kalınlaşması durumunda uygulama muhakkak bir podolog tarafından yapılmalıdır. Tırnak podolog tarafından inceltildikten sonra gerekli görüldüğü şekilde tedavi süreci başlar. Profesyonel olarak yapılan uygulamalarda tırnak inceltildikten sonra; tırnak uygun pensler yardımıyla kesilir ya da bant yardımıyla tedavi edilir.

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde hastalıkların uygulamalarında kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.