Batık Tırnak Bakımı

Batık Tırnak Bakımı

Tırnak batması günlük yaşamda oldukça sık karşılaşılabilen bir problemdir. Genetik yolla aktarılabilen bir rahatsızlık da olabilen tırnak batması farklı sebepler sonucunda da oluşabilir.

Ayağı uzun süreli rahatsız eden sert, topuklu ayakkabı tercihi tırnak batmasını tetikleyebileceği gibi yanlış tırnak bakımı da bu hastalığın nedeni olabilir. Bu sebeple ayak bakımına dikkat edilmeli ve herkes tarafından kullanılan pedikür malzemelerinden kaçınılmalıdır.

Ayağın normalden fazla terlemesi, hızlı kilo artışı, meydana gelebilecek çarpmalar ve gebelikte olan ödem de tırnak batığı oluşmasının diğer nedenleridir.

Batık tırnak tedavisinde 3TO tel sistemi ya da yapıştırma tekniği olarak bilinen B/S bant tekniği uygulanır. Tırnak teli uygulaması sayesinde batık tırnakların ameliyata gereksinim duymadan tedavi edilmesi amaçlanır.

Çengelli bir yapıya sahip olan tırnak teli, uçları kıvrılarak tırnağa yerleştirilir ve sıkıştırılır. Tırnağa baskı uygulanmasıyla tırnak yatağına olan baskı hiçbir cerrahi işleme gerek kalmadan ortadan kaldırılır.
Tırnak teli uygulaması; tırnak ağzı enfeksiyonunda, etin içerisine batan tırnaklarda, tırnakların kıvrılarak etin içerisine batması gibi durumlarda acısız ve ağrısız bir tedavi olarak kullanılır.
 

Cam elyaftan elde edilen bir materyal olan altı tırtıklı bant yardımıyla yapılan bir tedavi olan B/S bant tekniğinde; tırnağın ölçüsü alınarak özel yapıştırıcısı yardımıyla uygulanır. Bu işlem sayesinde tırnağa batma yapan gömülü alan açılarak tırnak eski halini almaya başlar.

Bant değişimi düzenli aralıklarla yapılarak tırnağın cerrahi müdahaleye gerek kalmadan uzaması sağlanır.

Batık tırnak enfeksiyonu basit bir rahatsızlık olarak görülür. Günlük yaşam kalitesini oldukça düşürebilen bir rahatsızlık olmasının yanı sıra farklı hastalıklara yol açabilir.
Bu nedenle hafif batmalarda dahi bir podologa danışılması önlem açısından gereklidir.

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde hastalıkların uygulamalarında kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.