Ayak Mantarı Temizleme

Ayak Mantarı Temizleme

Ayak Mantarı Temizleme

Ayak sağlığı günümüzde artık daha çok dikkat edilen bir alan olmuştur. Göz ardı edilen ve ortaya çıkan sorunların dikkate alınmadığı ayak bölgesi, hastalığın da çabuk yayıldığı bir alandır. Gün boyu kapalı kalması, yanlış ayakkabı giyilmesi, kalitesiz çorap kullanılması gibi sebepler ayak hastalıklarının artmasına neden olmaktadır.

Ayak hastalığı denildiği zaman akla ilk ayak mantarı gelmektedir. Bu hastalık başladığı zaman hız ile yayılmaktadır. Oldukça sık görülen bu rahatsızlığın pek çok türü vardır. Ayak mantarı ve diğer ayak rahatsızlıkları için podologlarımız ile görüşebilirsiniz. Ayak mantarı temizleme işlemi gibi daha pek çok tedavi için başvuruda bulunabilirsiniz. Alanında uzman olan çalışanlarımız tedavi sürecinizin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine de oldukça yardımcı olacaktır. 


Ayak Mantarı Nedir, Neden Oluşur?

Ayak mantarı nedir, neden oluşur soruları günlük hayatta pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Ayak mantarı ayakta ve tırnakta meydana gelen hastalıklardır. Pek çok sebebe bağlı olmakla birlikte pek çok çeşidi de bulunur. Ayak mantarı temizleme işlemi de bu çeşitlere bağlı olarak değişmektedir.

Ayak mantarının en büyük sebebi nem ve ıslaklıktır. Mantar ıslak yerde daha çabuk oluşmakta ve yayılmaktadır. Bir diğer sebebi ise özel eşyaların ortak kullanımı olmaktadır. Tırnak makası, çorap, terlik, ayakkabı gibi özel eşyaların bir başkası tarafından kullanılması ile mantarın bulaşma durumu ortaya çıkmaktadır.

Bu tür eşyalar ayak mantarı olan biri tarafından kullanıldığı zaman eşya vasıtası ile diğer kullanıcıya geçmektedir. En çok bulaşma nedenlerinden biri de ev terlikleridir. Özel eşya konumunda olmayan ev terlikleri gelen misafirlere giymesi için verilmektedir. Aynı evde yaşayan kişilerin ortak terlik kullanması da buna bir örnektir.

Görüldüğü üzere kendiliğinden oluşabileceği gibi başkasından da bulaşabilir. Ayağınızda bir döküntü, kaşıntı, renk değişimi gibi durumlar ile karşılaşır iseniz mutlaka yardım almalısınız. Yayılmaması ve kurutulması için podologlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Bünyemizde bulunan podologlar tecrübeli ve işinde oldukça uzmandır.


Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak mantarı nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını almadan önce muayene ile mantarın türünün öğrenilmesi gerekmektedir. Podologlarımız kısa sürede tanıyı koyarak tedaviye başlamaktadır. Tanı, göz ile muayene şeklinde olabileceği gibi kazıyarak alınan örnek ile de yapılabilir. 

Ayak mantarının tedavi aşaması ise mantarın yayılma hızına ve ne kadar yayıldığına bağlıdır. Hastalığın daha başlangıcı ise krem ile tedavi mümkündür. Ancak ilerlemiş mantarlar için oral tedavi uygulanmaktadır. Böylece ayak mantarı temizleme işlemi tamamlanmış olur.

Verilen tedavi mantarın türüne göre değişmektedir. Uzman ekibimiz ile ayaklarınızı sağlığına kavuşturabiliriz. 

Bu tür hastalıklarda erken müdahale etmek vücut için önemlidir. Mantarın başkasına bulaşmaması ve sağlığı olumsuz etkilememesi için şüphe duyulur duyulmaz bir uzmana danışmakta fayda vardır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise tedaviyi yarım bırakmamaktır. Mantar kurumaya başlayınca geçtiğini düşünerek tedaviyi bırakmamak gerekir. Tam kurumadan tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir.

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde hastalıkların uygulamalarında kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.