Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi yalnızca podolog eşliğinde yapılması gereken profesyonel bir işlemdir. Tırnak mantarı tek başına pek çok komplikasyonu da beraberinde getirmektedir.

Tırnağın kalınlaşması ve tırnak yüzeyindeki renk ve doku değişiklikleri ayak tırnak mantarı sorununun etkileri sonucu meydana gelebilir. Ayak tırnak mantarı tedavisi için podolog ile görüşmeli ve steril bir ortamda tedavinizin ve ayak bakımınızın yapılmasını sağlamanız gerekmektedir.

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Oluşur?

Ayak tırnak mantarı sorununun oluşmasına etki eden pek çok fazla etken bulunmaktadır. Ancak tırnakların ve derinin enfeksiyon kapması ayak tırnak mantarının hızlanmasına neden olacaktır.

Eğer ayaklara ve tırnaklara yeteri kadar ve düzenli şekilde bakım yapılmaz ise hijyen eksikliğinden kaynaklı olarak da mantar sorunu meydana gelebilir. Özellikle tırnağın yüzeyinde oluşan renk değişikliği ile mantar kendini belli etmektedir. Eğer bakımı etkin bir şekilde yapılmaz ise tırnaktaki mantar ilerleyerek daha büyük deformasyonların oluşmasına neden olabilir.

Tırnak rengi koyu kahverengi ve yeşile dönmeye başlayabilir. Ayrıca tek bir tırnakta başlayan mantar tedavi edilmediği zaman diğer tırnaklara da sıçrayarak hızlı bir şekilde ilerleyebilir.

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarı genellikle herkeste benzer belirtiler ile kendini belli etmektedir. Ancak mantarın ilerleme hızı ve gelişimi kişiden kişiye göre farklılık gösterecektir.

Genel olarak tırnakmantarı belirtileri şöyledir:

·      Tırnak yapı olarak biraz daha kalınlaşabilir.

·      Tırnağın dış yüzeyi giderek kurumaya ve buna bağlı olarak da parçalanmaya başlar.

·      Tırnağın yüzeyinde sarı ve beyaz çizgiler meydana gelebilir.

·      Tırnak yapı olarak daha çabuk bir şekilde kırılabilir.

·      Yapı olarak tırnak kendi parlaklığını yitirir.

·      Tırnaktan yayılan kötü kokular da tırnak mantarı belirtileri içerisinde yer alır.

Ayak Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri

Ayak tırnak mantarı tedavisi için podolog ile görüşmenizde yarar olacaktır. Ayağınızın ve tırnaklarınızın kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesinin ardından mantarın ilerleme boyutuna göre en uygun tedavi yöntemi tercih edilmektedir.

Genel olarak ayaktırnak mantarı için tercih edilen tedavi yöntemleri ise şu şekildedir:

·      Lazer yöntemi ile tırnaktaki mantarın temizlenmesi

·      Tırnak mantarı oluşan bölge için uygulanacak olan solüsyon ve çeşitli kremler

·      Lokal ve oral ilaç kullanımı

Özellikle şeker hastası olan kişilerin ayak tırnak mantarı konusunda biraz daha hassas olması gerekir. Diyabet hastalarının tırnak mantarı ayak bakımı için yalnızca podologları tercih etmeleri oldukça önemlidir.

Ayak tırnak mantarı oluşmaması için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Hem tedavi sürecinizde daha kısa sürede iyileşmek hem de sonrasında mantarın tekrarlamaması için dikkat etmeniz gerekenler:

·      Mantar hastalığı enfeksiyonel bir problemdir. En çok sıcak ve nemli ortamı sever. Bunun için ayaklarınızı ve özellikle parmak aralarınızı düzenli olarak temizlemeli ve hemen kurulamalısınız.

·      Tırnak mantarı da diğer mantar hastalıkları gibi bulaşıcıdır. Bunun için hem sizden başkasına bulaştırmamak hem de başkasından hastalık kapmamak için kişisel eşyalarınızın kullanımına dikkat etmelisiniz.

·      Günlük olarak çorabınızı değiştirmek mantarın üremesini engelleyecektir. Pamuklu çorapları kullanırsanız ayaklarınızın ve parmak aralarınızın terlemesinin de önüne geçebilirsiniz.

·      Mümkün olduğu sürece iki gün üst üste aynı ayakkabıyı giymemelisiniz. Ayakkabılarınızı da düzenli olarak havalandırmak mantar oluşumunu engelleyen en önemli önlemlerden biridir.

·      Ayaklarınızda aşırı terleme sorunu yaşıyorsanız tırnak mantarı olabilme ihtimaliniz daha fazla olacaktır. Ayaklarınızın temizliği için PH dengeli ürünleri kullanarak terleme oranını da dengede tutabilirsiniz.

·      Podolog eşliğinde yapılacak olan ayak tırnak mantarı bakımı için sizlere önerilen tavsiyelere de uymanız daha sağlıklı bir tedavi süreci geçirmeniz açısından oldukça önemlidir.

 

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde hastalıkların uygulamalarında kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.